Zaloguj przez Facebooka
Blog · Archiwum
Kowboj za stówę
napisany: 19.09.2020 · 02:04 · dodał: chaos · komentarze: 8
No i poszło. Dotarłem do samego końca. Wytrwałem. Przeszedłem przez ten czyściec i ODKUPIŁEM swoje winy. Chyba... 🤪



Uwaga, spojlery!

Red Dead Redemption II to nie gra. To sztuka. Fabularnie wessało mnie do roku 1899, kiedy era Dzikiego Zachodu zmierzała ku końcowi, a świat stał u progu cywilizacji. Scenariusz zawiozłem do końca 16 marca 2020 i stanąłem przed dylematem - zakończyć tu i teraz, czy podnieść rękawice, wsiąść na konia i jechać dalej. Spasowałem.

Odpaliłem pierwszą część Red Dead Redemption. Nie pożałowałem.

Ciągle w głowie słyszałem głos, że z RDR2 muszę wyrównać rachunki. No i wróciłem by stawić czoła wyzwaniom, egzotykom i zleceniu polowań. Poznałem na własnej skórze co to takiego odkupienie. Po drodze poznałem historię Reda Harlowa, dowiedziałem się, że w końcu przyjdą po mnie, zapolowałem na legendarną zwierzynę, innym razem zwierzyna zapolowała na mnie. Wieczorami siedziałem przy ognisku i wspominałem stare dobre czasy. Kiedy zebrałem już wszystkie truchła zwierzaczków na wystawę i kwiatki dla księżnej, zostały mi do zrobienia dwa najtrudniejsze wyzwania - Hazardzista 9 i Zielarz 9. W tym pierwszym trzeba wygrać trzy gry w domino z rzędu, a w drugim zapierdalać po całym świecie i zebrać jeszcze raz 43 zioła, co oznaczało powtórzenie zbierania orchidei 😫

Rzygać mi się chciało. Wziąłem jednak dupę w troki i niechętnie wróciłem na bagna. Później z jeszcze większą niechęcią i obrzydzeniem liczyłem oczka w domino (ledwie w godzinę) i kanciłem w pokerze (aż tak długo). Rozbiłem to na 99,9%. Ostatni 0,1% czekał na mnie u trapera.

Czuję ulgę. Wewnętrzną radość i spełnienie. Pierwszy raz od 2004 roku przeszedłem grę na 100%. I to jaką grę. W 319 dni od premiery, 172 godziny w grze, średnio po kilka godzin w tygodniu.

May I stand unshaken?
Dzieje się!
napisany: 18.08.2020 · 17:51 · dodał: chaos · komentarze: 4
Przygotowania do kolejnego odcinka Throwback Thursday: Kiedyś się grało. 😜



Gra którą mam zamiar się w końcu zająć jest 16 bitowym programem. Potrzebuję odpowiedniego systemu, który pozwoli ją zainstalować.

Ciekawe który lepiej sobie poradzi.

Premiera czwartego wydania Kiedyś się grało już za 9 dni, 27 sierpnia.

EDIT @ 22:00
Okazuje się że żaden nie dał sobie rady z moim tytułem. Xpek nie chciał uruchomić instalatora, a 98 ma ogromne problemy z wydajnością i grafiką. Wygrzebałem z Internet Archive kopię najgłupszego Windowsa świata który... bez problemu radzi sobie z produkcją z mojej góry wstydu. Oj... Dzieje się!


Hazardzista
napisany: 08.08.2020 · 11:24 · dodał: chaos · komentarze: 7
A ten ciągle o RDR2. To już jest 20 stopień uzależnienia. 😲

Ale co tam.

Zostawię tylko filmik będący zwieńczeniem mojego całonocnego trudu.



Dobranoc.
Luźne przemyślenia
napisany: 08.06.2020 · 13:06 · dodał: chaos · komentarze: 3
Tekst zawiera spojlery z RED DEAD REDEMPTION 1 i 2, GTA IV a także luźne przemyślenia związane z tymi tytułami. Jeżeli nie ograłeś tych gier to nalegam, żebyś dalej nie czytał.

Zafascynowany scenariuszem, mechaniką a przede wszystkim magią RED DEAD REDEMPTION II, postanowiłem porzucić ciepły pecetowy kurwidołek i kupiłem sobie PlayStation. Nigdy nie podejrzewałem że podejmę z pozoru tak ważną decyzję w moim życiu.

Z zamiarem zakupu konsoli nosiłem się już od 2007 roku, kiedy zafascynowany byłem pojawiającymi się jak mlecze po deszczu screenshotami i trailerami Grand Theft Auto IV. Jednak moja druga półkula mózgowa mówiła, że kupowanie sprzętu za ciężko osiągalne wtedy pieniądze tylko dla jednej gry było conajmniej bez sensu. I miała racje, bo gracz był ze mnie prawie żaden. Sześć lat później PS3 miałem już w zasięgu wzroku, ręki i portfela. To właśnie we wrześniu pojawiła się na rynku GRAND THEFT AUTO V która to gra wyciskała z bebechów konsoli ostatnie tchnienia. A i moja growa kupka wstydu urosła do kilkunastu pozycji (poniekąd związane to było z przerwą od jakiegokolwiek gamingu). Przed zakupem tym razem powstrzymała mnie umiejętność obsługi kontrolera. A raczej jej brak. Przyzwyczajony do klasycznego grania na kompie nie potrafiłem skumać do czego służą te wszystkie guziki na padzie oraz jak do cholery ma tylko tyle ich wystarczyć. Przecież do grania w GTAIV używało się większej ilości klawiszy na klawiaturze. Próbowałem poćwiczyć obsługę pada grając na PC. Z marnym skutkiem. Nie potrafiłem za nic się do tego przekonać. W ostateczności porzuciłem swój pomysł zakupu konsoli, zrobiłem sobie jeszcze dłuższą przerwę od grania która trwała do premiery GTA V na PC. Oczywiście wymęczyłem piątkę na komputerze który ledwo ciągnął czwórkę.



Za bardzo się rozpisałem o przeszłości. Wracając do sedna sprawy, kupiłem sobie PlayStation 3. W sumie to bardziej przez przypadek niż celowo, ale koniec końców czarna skrzynka zawitała w moim pokoju. Akurat byłem po skończonej fabule RED DEAD REDEMPTION II i męczyłem się ze zleceniami polowań i zbieractwem orchidei. Prawdziwy czyściec lub... odkupienie? Scenariusz RDR2 rozwalił mnie na kawałki. Nie sądziłem, że gra może być tak fascynująca i poruszająca zarazem. Brakowało mi zamknięcia rozpoczętych niektórych wątków. I wtedy z mojej growej kupki wstydu spojrzał na mnie John Marston z pudełka zatytułowanego RED DEAD REDEMPTION. Stwierdziłem że dwójka musi się zakończyć tu i teraz, przy marnych 95% ukończenia. Koniec epoki smażenia laptopa z Media Markt.

Nie zamierzam porównywać obu tych tytułów pod względem technicznym. To tak jak by patrzeć na nowy model samochodu z hybrydowym silnikiem i porównywać go ze starszą generacją z wolnossącym silnikiem benzynowym. Wspomnieć mogę tylko że obie gry powoli się rozkręcają gdy nagle BOOM! i znajdujesz się w punkcie bez odwrotu i już musisz iść dalej. W obu rozwala się niezliczoną liczbę przeciwników. Obie mają ogromny teren rozgrywki (jedynka mniejszy z powodu ograniczeń technologicznych). Obie mają wciągający scenariusz. No i ta muzyka idealnie dopasowująca się do klimatu i sytuacji. W dwójce zabrakło tylko systemu SŁAWY, został tylko HONOR. To taki drobny smaczek.



Tyle że dalej bylem bardziej jak Rob Wiethoff* zamiast jak John Marston. Nie potrafiłem opanować pada. Miałem obawy, ale spróbowałem. Na początku oczywiście był dramat łączony z groteską. Co chwilę myliłem przyciski i w momencie kiedy miałem strzelać, John wyciągał lasso. Pojedynków rewolwerowców dalej nie rozkminiłem, a chwać się za osłonami nauczyłem się dopiero na wycieczce w Meksyku. Mimo to dzięki świetnie poprowadzonej fabule z misji na misję szło mi coraz lepiej. Aż dotarłem do samego końca i rozbiłem główny wątek gry. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Tak samo jak w GTAIV poruszona została kwestia moralności. W pewnym momencie, w ostatnich misjach scenariusza gra stopuje na chwile i skłania ku refleksji przy jednej kluczowej postaci. W GTAIV które było produkowane równolegle z RDR, w pewnym momencie pojawił się Darko (That Special Someone). Facet, który zdradził Niko za tysiąc dolców i zostawił na pewną śmierć. W scenariuszu wcześniej był wspominany, ale nie odgrywał żadnej roli w misjach. Gracz miał dokonać wyboru: kropnąć faceta czy puścić przeszłość w zapomnienie. Było to z jednej strony groteskowe, bowiem wcześniej Niko zlikwidował mnóstwo postaci, ale i kluczowe, zwłaszcza kiedy Darko wyjechał z tekstem "ile ty bierzesz za zabicie kogoś" (How much do you charge to kill someone?"). No kogo jak kogo, ale mnie to poruszyło i sumienie kazało się zastanowić nad kilkoma wyborami jakie dokonały się w grze. W RED DEAD REDEMPTION zwrotem akcji jest Dutch van der Linde. Gracz poznaje go wcześniej w wielu dialogach gdzie przedstawiony jest jako zły, który kiedyś był tym dobrym. Ale szajba mu w pewnym momencie odbiła i zaczął popełniać błędy, dodatkowo zabijać bez powodu, np. podczas napadu w Blackwater który to wątek rozpoczyna RDR2. Ogrywając najpierw dwójkę, której akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z jedynki, doskonale poznałem jegomościa. Nie powiem, że przemiana Dutcha mnie nie poruszyła. Byłem wściekły kiedy przez niego uszedłem ledwo z życiem podczas ucieczki po nieudanym napadzie w Saint Denis, by potem wylądować na jakimś egzotycznym zadupiu. Późniejsze wydarzenia pokazały, że to do czego dążyłem przez tyle tygodni jako gracz jest tylko obłudą, a facet jest chciwym staruchem z niewyparzoną gębą i bez planu. W RDR gościa nie ma od początku gry. Pojawia się dopiero po meksykańskiej rewolucji i w przeciwieństwie do Darko z GTAIV występuje w kilku misjach. Nie jest pokazany jako dobry ojciec, który nauczył czytać, pisać i żyć na nowo garstkę sierot tylko jako bezwzględny psychopata, zmora z przeszłości. Zwłaszcza podczas napadu na bank w Blackwater kiedy bez skrupułów wspomina o przeszłości gangu, oczywiście w tym negatywnym świetle, po czym z zimną krwią zabija zakładniczkę strzelając jej w głowę (w identyczny sposób prawdopodobnie ginie Heidi McCourt podczas napadu w Blackwater w 1899). Późniejsze wydarzenia pokazują jego głęboką paranoję i pozostawiają jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi. Nie mogę ogarnąć jak można upaść tak nisko



Rockstar Games zafundował mi nie lada przygodę. Zarówno pierwsza jak i druga część RDR nie jest jedynie zwykłą strzelanką z jakąś tam fabułą. To jakaś immersja. Obie gry dosłownie mnie połknęły i przez kilka tygodni walczyłem broniąc swoich racji jako Artur Morgan, a później przemierzając pustkowia świadczyłem swoje przysługi jako John, by w końcu poznać prawdę i rozliczyć się z przeszłością. Przez kilka miesięcy miałem na głowie masę dodatkowych problemów, jakby tych z realu było mi mało... Mało tego, po ukończeniu RDR aż chce mi się powrócić do RDR2, które przecież niedawno rozbiłem.
Tyle że wciąż nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Może mi czytelniku w tym pomożesz? Warto kupić PS4 w celu ogrania RDR2 czy poczekać na PS5 i liczyć na to, że gra zadziała w ramach wstecznej kompatybilności lub zostanie wydana dedykowana wersja?



O nie, chyba stałem się częścią tego świata. Mój psychoterapeuta będzie miał co robić... ;)

*Rob we wspominkach na 10lecie RDR wspomniał, że nie ogarniał konstrukcji pada do konsoli
Throwback Thursday
napisany: 27.05.2020 · 18:14 · dodał: chaos · komentarze: 3
A dzisiaj przecież środa! 🙃

Okazało się, że dwa blogi to za mało na moje wylewne posty. Od jutra przejmuję całą sieć GTATHEGAME i zmieniam nazwę na 🏝The Malibu Club.

A na poważnie.

Od jutra rozpoczynamy nowy cykl na łamach naszego wortalu pt. Kiedyś się grało. Będziemy przypominać gry które utkwiły w naszej pamięci lub te których premiera wywołała na rynku popłoch i zamieszanie. Chaos i zniszczenie. Śmiech i łzy. Ponieważ o GTA napisaliśmy już (prawie) wszystko, skupimy się na innych tytułach. Niektórzy zauważyli juz o czym napiszemy jutro. 🤫 Zaplanowałem cykliczne wydania co cztery tygodnie, w ostatni czwartek miesiąca. Co z tego wyjdzie? Chwała czy chała? Okaże się za kwartał, bo tyle na razie mam materiału.

Piszę to w liczbie mnogiej, ale sdr jeszcze nie wie, w co go właśnie ubrałem. 🤪

Do zobaczenia jutro.

Edit (@jutro): KLIK!
EFLC Multiplayer Flashback
napisany: 29.04.2020 · 06:44 · dodał: chaos · komentarze: 3
W multi jak w życiu. Wszystkie złe uczynki wracają do ciebie. Tym razem klip zmontowany z kilku innych filmów autorstwa @k5 i @sdr. Pozwoliłem sobie na ten zabieg, bo jestem na tym filmie, a mój klip gdzieś zaginął. Taka sytuacja.



Oryginały do zobaczenia tu i tutaj.

Co za wybuchowy poranek.

Wiecie, że GTA IV ma już 12 lat? I jest bardziej martwe niż kiedykolwiek.
Keep Your Friends Close
napisany: 21.04.2020 · 18:22 · dodał: chaos · komentarze: 0
Byłem to winien.
Byłem to winien tej bandzie programistów z Rockstar Games, a przede wszystkim sobie.

Dzisiaj po ponad 6 latach od instalacji, 7 latach od premiery na urządzeniach mobilnych i prawie 17 latach od pierwszego wejrzenia, ponownie doszedłem do finałowej misji w Vice City. Tym razem na moim wysłużonym iPhone 5S. Nie było łatwo.

Enjoy the moment.

IV Multi Flashback
napisany: 17.04.2020 · 12:12 · dodał: chaos · komentarze: 7


Pytanie za 200 punktów

Jak nazywa się miejscówka przedstawiona w klipie powyżej?
A Colony Island
B Charge Island
C Happiness Island
D Little Haiti

Która była lepsza?
Latałem przez rondo zanim to było modne
napisany: 14.04.2020 · 11:52 · dodał: chaos · komentarze: 5
Zapewne widzieliście już latającego Swifta.

Chcę wam tylko powiedzieć, że dotarłem do tego faceta i zanim go wyciągnęli zapytalem co go to tego zainspirowało. Zszokowała mnie jego odpowiedź. Wbrew powszechnej opinii nie pokłócił się z żoną (podobno to jej samochód). Facet po prostu naooglądał się tego:



Pozdrawiam serdecznie. Zgadnijcie co za @Ronin zaliczył dachowanie fair play? 😂
Coffin dance
napisany: 13.04.2020 · 19:56 · dodał: chaos · komentarze: 3
Nie ma takiego skrótu... 😮



Tak, wiem. Klipy miały być w sobotę, ale i tak nikt nie ogląda więc chyba nikt nie zauważy obsuwy. 😏

Sprawdźcie również kółko i krzyżyk. Krzyżyk zawsze wygrywa.
© 2004 - 2021 GTAthegame NETWORK · All Rights Reserved
Engine by sdr · Design & Content by chaos · Odsłon 111839 · Wizyt 91175