Zaloguj przez Facebooka

k11h

blog

b l o ga r c h i w u mg a l e r i al i n k ik u m p l eo   m n i e
Najlepsze doświadczenie VR w moim życiu
napisany: 06.01.2021 · 13:34 · dodał: k11h · komentarze: 4
Wirtualna rzeczywistość od zawsze była dla mnie intrygująca. Zacząłem jej doświadczać ok 4 lata temu kupując dedykowane gogle do mojego telefonu - Samsung Gear VR. Potencjał był spory, lecz totalnie nieopłacalny więc zwróciłem je na następny dzień.
Potem nadszedł czas PlayStation VR. Immersja podczas korzystania z tych gogli zrobiła na mnie efekt wielkiego WOW. W połączeniu z kierownicą, granie w gry samochodowe były zupełnie nowym doświadczeniem. To wtedy po raz pierwszy miałem mdłości podczas grania, zwłaszcza przy wjeżdżaniu lub zjeżdżaniu ze wzniesień. Moje ciało i umysł faktycznie wjeżdżały i zjeżdżały z górek, choć ja twardo siedziałem w fotelu. To było fascynujące.
Potem poznałem fikcyjny świat w grze Skyrim. Ucieczka przed trzy razy większym ode mnie olbrzymem wywoływała u mnie gęsią skórkę i skok tętna jakbym faktycznie przed nim uciekał. To było fajne! Minusem googli od PS była niska rozdzielczość wyświetlanego obrazu, choć jak na tamte czasy była wystarczająca by się w to na dobre wciągnąć.
Niedawno poznałem nowszą generację - Oculus Quest 2. Rozdzielczość 1832x1920 na jedno oko robi świetną robotę. Do tego futurystyczny interfejs i łatwość podłączenia pod PC czyni z tego sprzętu opłacalny zakup.
Gry także się rozwijają, czego przykładem jest Half-Life: Alyx. Jest to najlepiej dopracowana gra VR w jaką do tej pory gralem.
Nie będę już więcej opisywał, bo przypuszczam, że niełatwo się czyta moje wypociny dlatego zapraszam do obejrzenia mojego krótkiego gameplaya

Żyłkaa
napisany 07.01.2021 o godzinie 15:22
zobacz profil autora
Akurat to już jest grubsza sprawa, bo problemy z błędnikiem w czasie grania w VR są właściwie tym samym, co choroba lokomocyjna. Jak ktoś będzie cierpiał na chorobę lokomocyjną, to w samochodówce na VR będzie miał incepcję. :D O ile na żywo do jazdy samochodem mózg u większości osób z biegiem lat się przyzwyczaja, o tyle VR wciąż jest na zbyt niskim poziomie zaawansowania technologicznego, przez co efekt jest potęgowany o wiele bardziej niż w realnym pojeździe. Czyli w samochodówce na VR chorobę lokomocyjną (słyszałem nawet określenie "choroba symulatorowa") odczuwać będą ludzie, którzy na co dzień nie zmagają się z tym zjawiskiem.
sdr
napisany 06.01.2021 o godzinie 22:43
zobacz profil autora
A to ciekawe, bo myślałem, że właśnie gry wyścigowe najlepiej będą się sprawdzały w VR. W końcu to właśnie w samochodzie siedzi się w fotelu i jednocześnie porusza, więc mózg powinien się w tym lepiej odnajdywać. Ale to chyba wszystko zawsze będzie indywidualna kwestia.

Gogle nie są doskonałe i nie wiem czy kiedykolwiek będą. Możliwe, że za ich pomocą nigdy nie będziemy w stanie w pełni "wejść" do wirtualnej rzeczywistości. Cała nadzieja w Neuralink ;)
k11h
napisany 06.01.2021 o godzinie 17:01
zobacz profil autora
@Żyłkaa nie źle to rozumiem, tylko mój talent do pisania jest słaby. Oczywiście, VR to dalej rozrywka w fazie beta. Dla ludzi takich jak ja, ciekawych nowinek technologicznych, jest to super sprawa.
Żyłkaa
napisany 06.01.2021 o godzinie 15:31
zobacz profil autora
Źle to rozumiesz. Mdłości w czasie gry nie wynikały ze zwiększonej "immersji" (męczy mnie już to słowo), tylko właśnie z tego, że umysł wjeżdżał i zjeżdżał, ale ciało pozostawało w miejscu i ten dysonans był winny mdłościom, które są efektem ubocznym i należy je postrzegać jako coś zupełnie negatywnego.

Co do HL Alyx, to sam miałem okazję ukończyć tę grę parę miesięcy temu i rzeczywiście jest to coś, czego nie da się uzyskać przy wykorzystaniu klasycznych rozwiązań sterowania i odbioru obrazu. Mimo wszystko pod koniec gry sam efekt bycia pochłoniętym w pełni i brak odbierania bodźców zewnętrznych (spoza VR) były już nieco męczące. Przy obecnym rozwoju technologii oraz nikłej bazie gier na poziomie wspomnianego HL Alyx w moim odczuciu wciąż VR należy traktować jako ciekawostkę, choć zdecydowanie wartą wypróbowania.
wybierz stronę: 1
© 2004 - 2021 GTAthegame NETWORK · All Rights Reserved
Design & Engine by sdr · Content by k11h